מה ההבדל בין מעצב אתרים למפתח אתרים

לא לכולם כל כך ברור מה ההבדל בין אותם נותני שירות, בפוסט אנסה לעשות קצת סדר בבלגן, ואולי לבלבל אתכם אף יותר.
מה ההבדל בין מעצב אתרים למפתח אתרים

רוצים לבנות אתר? אלו חדשות מעולות. עכשיו נשאר לבחור איש מקצוע מתאים, אה… מסתבר שזה לא כל כך פשוט למצוא את האחת או האחד, אבל זה גם לא כל כך קשה. בפוסט אנסה לעשות סדר בבלאגן, ולהציג לכם את ההבדל בין מעצב אתרים למפתח אתרים. כך תוכלו להבין ולהתחיל לחפש את השירות שבאמת מתאים שלכם, שנתחיל?

 

מעצב אתרים

מעצב האתרים אחראי על נראות האתר והשימושיות שלו. תפקידו להתמקד במיתוג, העברת המסר, סגנון והתחושה שהאתר אמור להעביר לגולשים. המעצב משתמש בשלל תוכנות עיצוב כמו: פיגמה, סקאטצ', פוטושופ, אילוסטרייטור ועוד. מערכות אלו יעזרו לו לעצב את האתר האטרקטיבי ביותר עבורכם.

 

העיצוב מתחלק למספר סוגים

חווית משתמש (UX User Experience):

חווית משתמש היא החוויה שמרגיש משתמש בזמן שימוש בתוכנה, גאדג'ט, מוצר, אתר ואפילו רכב.  חווית המשתמש אמור לתת למשתמש את היכולת להשתמש במוצר בצורה יעילה ונכונה.

 

ממשק משתמש (UI User Interface):

ממשק משתמש היא הנקודה שהמשתמש מתקשר עם המערכת, אתר, אפליקציה או הדברים שציינו מקודם. המטרה לייעל ולהפוך את השימוש לקל ואינטואיטיבי, כך שידרוש מהמשתמש מינימום מאמץ ותסכול ויביאו אותו לתוצאה הרצויה.

בעיצוב ממשק משתמש המעצב יעבוד עם גרפיקות, איורים וטיפוגרפיה כדי להמחיש ולשפר את התצוגה של האתר שלכם. רכיבי הממשק מורכבים משלושה פרמטרים:

  • פקדי קלט: תפריטים, שדות נתונים ולחצנים.
  • רכיבי ניווט: שדות חיפוש, איקונים ותוויות.
  • רכיבי מידע: הודעות, תיבות הודעה, פסי התקדמות.

 

מעצב חזותי:

מעצב חזותי משלב אומנות גרפית, עיצוב גרפי ועיצוב ממשק משתמש. מעצב חזותי מעוניין בעיצוב מושך ויזואלית, כדי להבטיח שהמשתמש יפיק את המרב מהאתר.

 

מפתח אתרים:

מפתחי אתרים מכונים כמתכנתים, הם מקבלים את העיצוב שיצרו אותו המעצבים ובעזרת קוד נותנים לו "חיים". המתכנתים משתמשים בשלל תוכנות וכלים, כגון: Javascript, jQuery, Node.js, PHP, ASP.NET Python ועוד.

בעזרת מערכות אלה הם בונים אתר שעובד בצורה יעילה, טובה וחלקה. מפתחי האתרים הם אינם מעצבים לכן הם עובדים בשיתוף פעולה מלא עם מעצבי הUX, UI ומעצבים חזותיים כדי ליצור את דף האינטרנט שעוצב על ידם.

את המתכנתים ניתן לחלק לשלושה סוגים:

  • Frontend
  • Backend
  • Fullstack

 

 Frontend:

החלק באתר שהגולש יוצר איתו אינטראקציה ישירה. זאת אומרת כל מה שהגולש חווה ישירות.

סגנון טקסט, צבעים, גרפיקות ותמונות, כפתורים, תפריט ניווט ועוד. שפות התכנות שמפתח עובדת איתן הן: HTML, CSS, JavaScript. המפתח צריך לדאוג שהאתר מגיב כמו שצריך ברזולוציות שונות ובמכשירים שונים (מחשב שולחני, נייד, טאבלט).

 

 Backend:

הוא מתכנת צד השרת של האתר. הוא מאחסן ומסדר נתונים, ומוודא שהכל בצד השרת עובד כמו שצריך, ללא באגים ותקלות. זהו החלק שהגולש אינו מקיים אינטראקציה והוא אינו רואה אותו. המתכנת באק-אנד כותב ומתכנת ממשקי API, ויוצר ספריות עבודה עם רכיבי מערכת ללא ממשקי משתמש.

 

Fullstack:

פול-סטאק ההוא למעשה מתכנת שמכיר ויודע את שני עולמות התכנות, גם באק-אנד וגם פרונט-אנד.

למפתח זה ידע רחב בשפות תכנות כמו: Ajax, HTML5, Ruby ועוד. מפתח מסוג זה יכול לבנות ולנהל פרויקטים שלמים, בהנחה ומדובר בפרויקט קטן.

 

בסופו של דבר הכול תלוי במורכבות הפרויקט. האם תצטרכו גם מעצב וגם מפתח? בגדול כן, אין מנוס מזה. מכיוון שאחד מתמקד בוויזואליות וחווית המשתמש, והשני מתמקד בהיבטים הטכניים שיגרמו לכל זה לעבוד.

אם אתם עדיין מבולבלים אשמח לשמוע על הפרויקט שלכם ולתת את כל הפרטים הרלוונטיים, ללא עלות. 👍🙂 

שיתוף:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

אל תפספסו

הירשמו לניוזלטר כדי להישאר מעודכנים. בלי ספאם, רק תוכן על שיווק ועיצוב.

עוד מהבלוג